Az új 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet 2024. október 1-től rendelkezik az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről.
A korábbi 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet jelentős változásokon esett át, de a fóliasátor/üvegház építés/bővítés tekintetében viszont változatlan maradt.
Építési engedély alapján végezhető építési tevékenységek:
17. § Az egyszerű bejelentés alapján végezhető építési tevékenység kivételével építési engedély alapján végezhető
a) az új épület építése, ha annak mérete a 35 m2 összes hasznos alapterületet vagy a 4,5 méteres gerincmagasságot, lapostetős épület esetén a 3,5 méteres párkánymagasságot meghaladja, kivéve a növénytermesztésre szolgáló üvegház, a növény- vagy gombatermesztésre szolgáló fóliasátor, valamint a felvonulási épület építését,
b) a meglévő épület bővítése, ha az így elkészült épület az a) pontban meghatározott méretet meghaladja, kivéve a növénytermesztésre szolgáló üvegház, a növény- vagy gombatermesztésre szolgáló fóliasátor, a felvonulási épület, valamint a meglévő épület kizárólag külső alaprajzi méretet érintő, hasznos alapterületet nem növelő bővítését.
Figyelem! A rendelet hangsúlyozza, hogy csak növénytermesztésre/gombatermesztésre szolgálónál mentesül az építési engedély alól.
Az építési engedély és a vele járó kötelezettségek komoly összeget tesznek ki a fóliasátor értékéhez képest. Ez általában 500.000 Ft és 1.500.000 Ft között változhat alapesetben.
Az építési engedély-kötelezettség előnye, hogy olyan esetben a fordított Áfa érvényes. A fordított Áfánál a szállítónak az Áfával semmi dolga, azaz nem kéri el az a vevőtől (Áfa nélkül számláz neki) és bevallási kötelezettsége sincs az állami költségvetéssel szemben. Ellenben a vevőre hárul az Áfa ellenértékre való „rátétele”, az állam felé való bevallása, és bizonyos esetekben (ha ezt az Áfát nem jogosult levonni) a megfizetése is.
(Módosította: 13/2019. (II. 11.) Korm. rendelet 18. § 16.)
Amennyiben kérdése merül fel, forduljon hozzánk bizalommal.